Przejdź do treści
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Przejdź do stopki

OGŁOSZENIA

Treść

II Niedziela Adwentu (04.12.2022 r.)

1. Dzisiaj przeżywamy dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z racji I niedzieli miesiąca składka jest przeznaczona na nowe organy, a po Mszach św. adoracja Najświętszego Sakramentu.

2. Opłatki wigilijne dla strony Szlacheckiej w kaplicy MB , a dla strony Królewskiejw kaplicy Miłosierdzia Bożego. Ponadto w kaplicach bocznych są świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom po minimalnej cenie 10 zł. Uzyskane ofiary zostaną przeznaczone na potrzeby dzieci w diecezji i w naszej parafii. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy: „Bóg zapłać”.

3. Zachęcamy do włączenia się w Akcję „Paczuszka dla Maluszka”, która polega na przygotowaniu darów dla podopiecznych Domu Samotnej Matki w Tarnowie. Z choinki umieszczonej w kaplicy MB można zabrać papierową bombkę, na której jest informacja, co można kupić do paczki. Dary pod choinkę można składać do kosza obok choinki do 11 grudnia. Akcję koordynuje Domowy Kościół.

4. W liturgii będziemy przeżywać:

- we wtorek – wspomnienie św. Mikołaja, bpa

- w środę  - wspomnienie św. Ambrożego, bpa i doktora Kościoła

- w czwartek - uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

5. Wszystkich, zwłaszcza dzieci, zachęcamy do udziału w Roratach o godz. 17.00.

6. We wtorek po Mszy św. roratniej ze św. Mikołajem spotkają się dziewczęta z Dziewczęcej Służby Maryjnej oraz chłopcy z Liturgicznej Służby Ołtarza.

7. W środę Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy po wieczornej Mszy św. Na Mszę św. i Nowennę zapraszamy dzieci z klas III wraz z ich rodzicami.

8. W czwartek w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP będziemy mogli przeżyć w naszym kościele „Godzinę łaski” od godz. 12.00 do godz. 13.00. Będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i indywidualna osobista modlitwa w ciszy.

9. Spotkanie uczniów klas VII Szkół Podstawowych wraz z rodzicami przygotowujące ich  do przyjęcia sakramentu bierzmowania będzie w czwartek na Mszy św. o godz. 17.00.

10. W piątek na Mszę św. roratnią zapraszamy uczniów klas VIII wraz z ich rodzicami.

11. W piątek po południu i w sobotę w ciągu dnia w ramach Akcji „Kilo” Szkolne Koło Caritas będzie zbierać w sklepach na terenie parafii symboliczny kilogram produktów spożywczych dla osób najbardziej potrzebujących. W tym roku młodzież będzie znowu osobiście pełnić dyżury przy koszach na artykuły spożywcze. Prosimy o ofiarność i dziękujemy za każdy dar: „ Bóg zapłać”.

12. W przyszłą niedzielę po Mszach św. będzie zmiana tajemnic różańcowych.

13. Od przyszłej niedzieli członkowie z Parafialnego Oddziału Caritas  będą rozprowadzać sianko w woreczkach z tekstem przebiegu wieczerzy wigilijnej. Przy tej okazji będą zbierać  oni ofiary, które zostaną przeznaczone dla chorych dzieci w naszej parafii. Sianko będzie położone w foliowych woreczkach w kaplicach bocznych.

14. W dzisiejszym „Gościu Niedzielnym” jest specjalny dodatek pt. „Edmund Wojtyła: życie złożone w ofierze”, a warto w nim też przeczytać artykuły pt. „Wierzę w święty Kościół powszechny”, „Pałka modernizmu”, „Widzę Cię, Zacheuszu” i inne. Do nabycia jest również „Niedziela”, „Mały Gość Niedzielny” oraz inne czasopisma. Z gazetami jest położone czasopismo „Apostolstwo chorych”, które można za darmo zabrać dla ludzi starych i chorych w rodzinie albo sąsiedztwie.

15. Ks. bpowi Aleksandrowi Jazłowieckiemu przekazano 60 intencji mszalnych za + Marię Florek, ks. Zbigniewowi Witowi 30 Mszy św. greg. za Marię Florek, ks. Stanisławowi Winiarskiemu 60 za + Romana Ryża.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (Podmogielica)

II Niedziela Adwentu (04.12.2022 r.)

1. Dzisiaj przeżywamy dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z racji I niedzieli miesiąca składka jest przeznaczona na potrzeby naszej kaplicy, a po Mszach św. adoracja Najświętszego Sakramentu.

2. Pan Organista przy wejściu rozprowadza opłatki wigilijne. Można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom: duże po minimalnej cenie 10 zł. Uzyskane ofiary zostaną przeznaczone na potrzeby dzieci w diecezji i w naszej parafii. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy:  „Bóg zapłać”.

3. Zachęcamy do włączenia się w Akcję „Paczuszka dla Maluszka”, która polega na przygotowaniu darów dla podopiecznych Domu Samotnej Matki w Tarnowie. Z choinki umieszczonej przy ołtarzu bocznym w kaplicy Miłosierdzia Bożego w kościele parafialnym  można zabrać papierową bombkę, na której jest informacja, co można kupić do paczki. Dary pod choinkę można składać do kosza obok choinki do 11 grudnia. Akcję koordynuje Domowy Kościół.

4.  W liturgii będziemy przeżywać:

- we wtorek – wspomnienie św. Mikołaja, bpa

- w środę - wspomnienie św. Ambrożego, bpa i doktora Kościoła

- w czwartek - uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

5.  Wszystkich, zwłaszcza dzieci, zachęcamy do udziału w Roratach o godz. 16.00.

6. We wtorek po Mszy św. roratniej w naszej kaplicy ze św. Mikołajem spotkają się dziewczęta z Dziewczęcej Służby Maryjnej oraz chłopcy z Liturgicznej Służby Ołtarza.

7. W środę Msza święta roratnia o godz. 16.00 i Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy po Mszy św. Zapraszamy na nią uczniów klas II i III wraz z ich rodzicami.

8. W czwartek w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w kościele parafialnym będziemy mogli przeżyć „Godzinę łaski” od godz. 12.00 do godz. 13.00. Będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i indywidualna osobista modlitwa w ciszy.

9.  Spotkanie uczniów klasy VIII Szkoły Podstawowej wraz z rodzicami przygotowujące ich do przyjęcia sakramentu bierzmowania będzie w piątek na Mszy św. roratniej.

10. W piątek i w sobotę w ciągu dnia w ramach Akcji „Kilo” Szkolny Klub Wolontariatu będzie zbierać w sklepach na terenie parafii symboliczny kilogram produktów spożywczych dla osób najbardziej potrzebujących. Prosimy o ofiarność i dziękujemy za każdy dar: „ Bóg zapłać”.

11. W przyszłą niedzielę po Mszach św. będzie zmiana tajemnic różańcowych.

12.  Od przyszłej niedzieli członkowie z Parafialnego Oddziału Caritas  będą rozprowadzać sianko w woreczkach z tekstem przebiegu wieczerzy wigilijnej. Przy tej okazji będą zbierać  oni ofiary, które zostaną przeznaczone dla chorych dzieci w naszej parafii.

13. W 2 najbliższe niedziele, tj. 11 i 18 grudnia uczniowie SP nr 4 serdecznie zapraszają na świąteczny kiermasz słodkości. Będzie możliwość zakupienia domowych pierniczków przygotowanych przez uczniów tejże szkoły, oraz pyszne ciastka do niedzielnej kawy. Zebrane środki zostaną przeznaczone na wspólny wyjazd uczniów.

14. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom naszej kaplicy: „Bóg zapłać”. O złożenie ofiary na potrzeby kaplicy prosimy: Marię Pach, Irenę Pach, Janinę Kulpa, Elżbietę Kulpa.

15. Mieszkańców Osiedla Sołtyse prosimy o przyniesienie 3 choinek.

16. W dzisiejszym „Gościu Niedzielnym” jest specjalny dodatek pt. „Edmund Wojtyła: życie złożone w ofierze”, a warto w nim też przeczytać artykuły pt. „Wierzę w święty Kościół powszechny”, „Pałka modernizmu”, „Widzę Cię, Zacheuszu” i inne. Do nabycia jest również „Niedziela”, „Mały Gość Niedzielny” oraz inne czasopisma.

17. Ks. bpowi Aleksandrowi Jazłowieckiemu przekazano 60 intencji mszalnych za + Marię Florek, ks. Zbigniewowi Witowi 30 Mszy św. greg. za Marię Florek,  ks. Stanisławowi Winiarskiemu 60 za + Romana Ryża.

 

 

LIST

RZYMSKOKATOLICKIEGO EPISKOPATU UKRAINY

DO DUCHOWIEŃSTWA I WIERNYCH

KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO W POLSCE

 

II Niedziela Adwentu, jest wielkim dniem solidarności Wspólnoty Kościoła w Polsce wobec Wspólnoty Kościoła na Wschodzie, a w tym roku w szczególny sposób w Ukrainie. To już po raz dwudziesty trzeci Polacy spoglądają w stronę Wschodu, aby dać piękne świadectwo pamięci o żyjących tam katolikach, którzy mimo trudności i wielu przeciwności zachowali wiarę. Uczynili to z wielkim poczuciem swojej tożsamości i jedności z całym Kościołem Powszechnym. Nigdy nie zerwali łączności ze Stolicą Apostolską i nie wyrzekli się wiary, a wielu stając w jej obronie cierpiało dla imienia Jezus, przyjmując karę więzienia, upokorzenia i zabrania możliwości kształcenia się. Wielu, a nie jest to mała liczba, ponieśli śmierć, składając swoje życie jako kamień węgielny Kościoła i przykład niezłomności. Postawę ich można zamknąć słowami św. Pawła Apostoła, który w Liście do Filipin pisał: „Dla mnie bowiem żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk.” (Flp 1,21). I rzeczywiście tak się stało. Ich cierpienie, ufamy w to bardzo mocno, okazało się dla nich zyskiem, bo jak podpowiada nam wiara, przyznając się do Boga, otrzymali z Jego ręki nagrodę. Dostrzegamy ją i widzimy w zbawieniu, które stało się ich udziałem w gronie świętych i błogosławionych, oraz w owocu ziemskim ich ofiary, jakim było odnowienie struktur Kościoła po upadku reżimu komunistycznego.

Biedny, zniszczony i rozproszony Kościół podjął wielką drogę wolności. Od samego początku nie była ona łatwa. Trzeba było bowiem odzyskiwać i odbudowywać kościoły. Trzeba było zatroszczyć się o powołania kapłańskie i zakonne. Trzeba było duszpastersko zatroszczyć się o wiernych. Dzisiaj możemy stwierdzić, że temu zadaniu Kościół sprostał. Było to możliwe w dużej mierze dzięki kapłanom i osobom zakonnym przybyłym z Polski. To oni stanęli obok nielicznych miejscowych duszpasterzy i podejmując wielki trud duszpasterskiej posługi, dzieląc niewygody i pokonując wszelkie przeszkody ze strony władzy, dali nowe oblicze Kościołowi. Stało się tak, ponieważ za nimi solidarnie stanęły ich wspólnoty diecezjalne i zakonne, parafie w których kiedyś pracowali i z których pochodzili. Dzięki ich posłudze nawiązały się więzy przyjaźni pomiędzy wspólnotami parafialnymi. Trwają one nadal i są świadectwem i obrazem żywej Ewangelii miłości i troski o bliźnich będących w potrzebie.

W tym miejscu przychodzą na myśl słowa św. Pawła Apostoła zapisane w Liście do Kolosan: „A wszystko, co czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu i Ojcu przez niego.” (Kol 3,17). Zatem pouczeni słowem Apostoła dziękujemy Kościołowi w Polsce za okazaną braterską miłość na przestrzeni tych ponad 30 lat wolności Kościoła w Ukrainie. To podziękowanie jest pierwszym, jakie dzisiaj chcemy jako Episkopat Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Ukrainie wypowiedzieć i pozostawić pośród Polaków, którzy nie będąc najbogatszymi na świecie, potrafili się podzielić z jeszcze biedniejszymi.

Idąc dalej, chcemy zwrócić uwagę na hasło tegorocznego Dnia Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie, jakim jest: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Pośród trwającej wojny w Ukrainie jest ono dla nas światłem nadziei, a zarazem dumą z postawy Polaków. Pan Jezus powiedział: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.” (Mt 25,40). Zatem kolejny raz wypowiadając słowo dziękujemy, wypełniamy je treścią ewangelicznej miłości, jaką okazaliście w tych ostatnich miesiącach, gdy nakarmiliście głodnych, spragnionym daliście pić, przybyszów przyjęliście, nagich przyodzialiście i chorym podaliście pomocną dłoń. Uczyniliście to w swoim domu, któremu na imię – Polska. Za tę postawę bądźcie błogosławieni i weźcie w posiadanie obiecane przez Boga królestwo – prawdy, pokoju i sprawiedliwości.

Jesteśmy głęboko wzruszeni Waszą stałą życzliwością, solidarnością i jakże konkretną pomocą. Taka postawa jest wyrazem żywej wiary, bo jak powiada Apostoł Jakub: „Wiara bez uczynków jest martwa. Bo jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków?” (Jk 2,14). Zatem wraz z całą wspólnotą Kościoła w Ukrainie dziękujemy i prosimy nadal pamiętajcie o nas. Wasza życzliwa pamięć niech przejawia się w modlitwie błagalnej o szybkie zakończenie wojny i nastanie pokoju, ale również, o co z pokorą ośmielamy się prosić, także w ofiarach i darach materialnych.

Zdajemy sobie sprawę, że i wam jest trudno żyć. Pomyślcie jednak o waszych braciach i siostrach w wierze, którzy stoją na progu katastrofy humanitarnej, związanej ze zniszczeniami infrastruktury energetycznej, a co za tym idzie, lękiem i strachem przed nadchodzącą zimą. Już dzisiaj wszyscy doświadczamy braku prądu, a konsekwencją tego jest brak ciepła i wody. W całej praktycznie Ukrainie można z niego korzystać tylko 4 godziny na dobę. Są również miejsca, gdzie nie ma go całymi dniami. Zatem zbliża się do nas wróg, którego imieniem jest zimno, paraliż komunikacyjny i strach. Dzisiaj wojna to nie tylko front, gdzie toczą się walki przynoszące śmierć i raniące żołnierzy i osoby cywilne, ale również paraliż codziennego życia.

Święty Jan Paweł II powiedział: „Wierzę, że im bardziej się kocha, tym więcej się czyni, gdyż miłości, która nie jest niczym więcej niż uczuciem, nie mógłbym nawet nazwać miłością”. Prosimy was o tę właśnie miłość wyrażoną we wsparciu materialnym. Ono pomoże nam zabezpieczyć podstawowe potrzeby, takie jak chociażby zakup agregatów prądotwórczych, dzięki którym w naszych parafiach będziemy mogli zorganizować miejsca schronienia dla naszych wiernych, aby w krytycznym momencie mogli się ogrzać czy ugotować ciepły posiłek.

W czasie tak wielkiego doświadczenia, kiedy wojna pozostawia po sobie śmierć, cierpienie i zgliszcza, wspólnota Kościoła w Ukrainie nie jest sama, bo jest z nią Kościół w Polsce. Jesteście z nami od 24 lutego, gdy rozpoczęła się wojna. Trudno jest dzisiaj podsumować w liczbach otrzymaną pomoc, ale jest ona wielka, tak jak wielkie są serca Polaków. Prosimy bądźcie nadal blisko nas!Ta nasza prośba, którą kierujemy do Kościoła w Polsce, czyniąc to na ręce Episkopatu Polski, jest apelem lęku i trwogi o przetrwanie. Tak więc dziękujemy kolejny razza dar modlitwy i pomoc finansową, jaką wesprzecie nas w II Niedzielę Adwentu. Na dzień dzisiejszy, wdzięczność naszą możemy najskuteczniej wyrazić poprzez modlitwę za ludzi dobrej woli.

Niech za wszelkie dobro nam okazane błogosławi Was Bóg, Ojciec Miłosierdzia i ochrania Najświętsza Maryja Panna, nasza wspólna Królowa i Matka.

 

Rzymskokatoliccy Biskupi Ukrainy

zebrani na plenarnym posiedzeniu

Konferencji Episkopatu Ukrainy

 

Lwów, 25 listopada 2022 roku

 

527376